I Konferencja „W Sercu Łodzi”

300 lekarzy w Hotelu Andel’s: sukces I konferencji „W sercu Łodzi”

W sobotę 13.04.2013 zakończyła się poświęcona zagadnieniom elektrokardiologii konferencja „W sercu Łodzi”, zorganizowana przez cztery łódzkie kliniki: Klinikę Elektrokardiologii Regionalnego Centrum Chorób Serca prof. Jerzego K. Wranicza, Katedrę i Klinikę Kardiologii WSS im. dr Władysława Biegańskiego prof. Jarosława D. Kasprzaka, Oddział Kardiologii WSS im. M. Kopernika prof. Zenona Gawora oraz Klinikę Kardiologii Interwencyjnej i Kardiodiabetologii USK im. WAM-CSW prof. Andrzeja Lubińskiego.

Była to pierwsza wspólna inicjatywa edukacyjna ośrodków, które mają już na swoim koncie sukces w skali ogólnopolskiej: jedyny w kraju Program Zapobiegania Nagłym Zgonom Sercowym „Nie pozwólmy choremu umrzeć po raz drugi”.

W dwudniowej, konferencji wzięło udział ponad 300 lekarzy z całej Polski. – Frekwencja przekroczyła najśmielsze oczekiwania. W pewnym momencie zabrakło miejsc- komentuje Profesor Wranicz.
Na dwóch salach w hotelu Andel’s prowadzono równoległe wykłady dla „zabiegowców” i lekarzy internistów i kardiologów. Odbyły się m.in. praktyczne pokazy programowania urządzeń ICD wszystkich czterech firm obecnych na rynku polskim. Młodzi lekarze poznali z kolei podstawy i tajniki EKG, najnowsze wytyczne leczenia niewydolności serca i migotania przedsionków oraz wskazania do elektroterapii. W gronie wykładowców znalazły się największe autorytety z obszaru elektrokardiologii w Polsce.

Podczas konferencji udało się również…uratować życie. Lekarze Regionalnego Centrum Chorób Serca im. Dr. Seweryna Sterlinga w trakcie wykładów otrzymali wezwanie do chorej z nawracającym częstoskurczem komorowym zagrażającym życiu chorej. Podjęli decyzję o natychmiastowej interwencji. Wprost z konferencji trafili na salę operacyjną, gdzie wykonali udany zabieg ablacji, którego wyniki zostały przedstawione uczestnikom konferencji następnego dnia.

Jak zapowiadają organizatorzy: taki sukces zobowiązuje – będzie powtórka. Na kwiecień roku 2014 planowana jest kolejna edycja. Deklarację współorganizacji złożyła również Fundacja Rozwoju Elektrokardiologii „KARDIORYTM”, która była głównym współorganizatorem tegorocznego wydarzenia.

 

Przeczytaj informacje o I Konferencji „W Sercu Łodzi”